Elektronik Diş Fırçası Hakkında Herşey

Elektronik Diş Fırçası Hakkında Herşey

Elektronik Diş Fırçası Nedir?

Elektronik diş fırçaları,ilk başlarda, klasik diş fırçalarını kullanmakta zorluk çeken, mental yeterlilik eksikliği olan bireylerin veya manuel uygulamaları tam yapamayacak bir hastalığa yada özre sahip hastalar için tasarlanmış, otomatik çalışan bir üründü.

Günümüzde ise teknolojisinin gelişmesiyle beraber, yaygın kullanıma sunulmuş, ülkemizde de binde9 civarında pazar payı bulunan bir üründür.

Elektronik Diş Fırçaları Daha mı İyi?

Bu soruya yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarına göre cevap vermek gerekir. Esasında yapılan çalışmalara genel olarak bakıldığında, klasik diş fırçaları ile elektronik diş fırçalarının yaptığı temizlik arasında ciddi bir fark bulunmamaktadır. Yani elektronik diş fırçaları temizleme kapasitesi açısından klasik diş fırçalarından üstün değildir.

O zaman konu kapanmıştır diyebilir miyiz?

HAYIR!

Çünkü elektronik diş fırçalarının, klasik diş fırçaları ile kıyaslandığı çalışmalarda, klasik diş fırçası kullanan bireyler, ideal diş fırçaları ve doğru diş fırçalama yöntemi kullanmakta ve fırçalama işlemine yeterli süreyi ayırmaktadır.

Toplumumuzda klasik diş fırçası kullanan bireylerin, ideal bir fırçalama yöntemi kullanma oranı ise maalesef çok düşüktür. Buna birde ülkemizdeki ortalama diş fırçalama süresinin 34 saniye olduğu gerçeğini eklersek durum biraz daha netleşmiş olur.

Kısaca ifade etmek gerekirse, klasik diş fırçasını doğru bir şekilde, yeterli süre kullanan bireylerin elektronik fırça kullanması çok anlamlı değildir. Ama aksi durumda olan bireylerin elektronik diş fırçası kullanması, ağız ve diş sağlığı için daha iyi olacaktır.

Çocuklarda Elektronik Diş Fırçaları

8-12 yaş grubu çocukların, ideal diş fırçalama hareketlerini, yeterli oranda yapmaları pek mümkün olmamaktadır. Çünkü bu yaş grubundaki çocukların, bu hareketleri yapabilecek kadar el becerileri gelişmemiştir.

Bu yaş gruplarında yapılan çalışmalarda, elektronik diş fırçalarının sağladığı temizliğin, klasik diş fırçalarından çok daha iyi olduğu görülmüştür.

8-12 yaş grubu çocuklarda, hem daha iyi bir ağız hijyeni sağlayarak dişleri korumak hem de diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için, diş fırçası tavsiyesi olarak elektronik diş fırçaları önerilmektedir.

Çocuklarda Ağız Bakımı İçin Makalemizi Okuyabilrisiniz
Bebek ve Çocuklarda Ağız Bakımı

Elektronik Diş Fırçası Kullanması Gereken Diğer Bireyler

Ortodonti (tel) tedavisi gören bireylerde, elektronik fırçaların temizleme özelliği, klasiklere göre daha iyidir. Bu yüzden tel tedavisi kullanan bireylerin elektronik diş fırçası kullanması yerinde olacaktır.

Yaşlı bireylerde de kullanım kolaylığı açısından diş fırçası tavsiyesi olarak elektronik diş fırçası önerilmektedir.

İlgili Konu
Yaşlılık Döneminde Ağız Bakımı

 

Elektrikli Diş Fırçalarının Diğer Avantajları

Yeni çıkan ürünlerde basınç uyarı sistemi bulunmaktadır. Dişlerinize 2N’dan fazla bir baskı uyguladığınızda fırça kendiliğinden durur. Bu durum sert fırçalamaya bağlı meydana gelen problemleri önler.

Elektrikli diş fırçalarının başlıkları değişebilmektedir. Bu yüzden bir aile için bir tane elektronik diş fırçası yeterli olmaktadır.

Elektrikli Diş Fırçası Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Basınca karşı uyarı özelliği olmalı
  • Rotasyon yani dönme hareketi iki yönlü olmalı
  • Sonic hareketlerle temizlik yapan fırçalar, yüksek frekanslı olmalı
  • Şarjının ne kadar süre yeterli olduğu
  • Kutu içeriği, fırça başlıkları ve seyahat kabı olması
  • Son olarak aldığınız ürüne uygun olan fırça başlıklarının fiyatlarına bakmalısınız. Çünkü elektronik diş fırçasını bir kere alacaksınız ama fırça başlığını sürekli değiştireceksiniz. Astarının yüzünden pahalıya gelmemesi için bunu dikkat etmelisiniz.

Elektrikli Diş Fırçası ile Beraber Diş Arası Fırçası

Elektrikli diş fırçaları da klasik fırçalarda olduğu gibi dişlerin arasındaki besin artıklarını temizleyemezler. Bu yüzden etkin bir ağız bakımı yapmak için elektronik diş fırçası ile diş arası fırçasını beraber kullanmanız gerekmektedir.

Fırça ile fırçalama işlemi bittikten sonra, diş arası fırçası ile veya diş ipi ile dişlerin arasını temizleyerek ağız hijyenini sağlamış olursunuz.

Diş ipi ve diş arası fırçasını nasıl kullanacağınızı görmek için “Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız” konulu makalemizi okuyabilir veya alttaki videoyu izleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Bilgi Al